Hastane English Yeni Site Ana Sayfa İletişim ÜBYS ÖBS ePosta Portal Personel Öğrenci Görevli X
Fakülteler Enstitüler Meslek Yüksekokulları Yüksekokul / Konservatuvar Araştırma Merkezleri Kütüphane
Üniversitemiz Yönetim Birimler Öğrenciler Bağlantılar Açıköğretim Kütüphane

Atatürk Üniversitesi

Şehirde Yaşam

Bir öğrenci şehri olarak Erzurum, uygun ve sağlıklı yaşam koşullarına ve ortamlarına sahiptir.
Giyim, yiyecek, barınma ve ulaşım açısından uygun ekonomik koşullar barındırır. Sosyal yaşam alanları zengin olan şehirde sanat ve spor alanlarındaki alternatifli seçenek imkanları da bir hayli fazladır.
Türk misafirperverliğine örnek gösterilebilecek saygın insani ilişkiler de şehrin karakteristik özelliklerindendir.
Erzurum’a yurtiçi ve yurtdışı ulaşım hava, kara ve demiryolu bağlantılarıyla mümkündür. Erzurum’dan hemen her gün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi birçok şehre gidiş-dönüş uçuşlar bunulmakta, bütün şehirlerle ise karayolu ulaşım imkanları sağlanmaktadır.
Barınma imkanları ise başta 12 bin kişilik devlet yurtları olmak üzere, çok sayıda özel yurt, apartlar, misafirhaneler ve kiralanmaya uygun evlerden oluşmaktadır.
Elbette, tüm bunlardan öte, Erzurum’un en önemli özelliği ise HUZUR ve EMNİYET şehri olmasıdır..

GENÇLER, TATİLİ, DOĞAYI, SPORU, KAYAĞI VE MACERAYI SEVİYORSANIZ
KAPILAR ARDINA KADAR AÇIK...
KEYİF VE ADRENAL, ANADOLU’NUN ZİRVE ŞEHRİ ERZURUM’DA...

ERZURUM’DA KIŞ TURİZMİ VE KIŞ SPORLARI

Tatili, doğayı, sporu ve kayağı sevenlerin biricik adresi olan Erzurum 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi, uzun pistleri ve tesisleriyle dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biridir.
Şehirde üç adet kayak merkezi bulunmaktadır. Bunlar, Palandöken, Konaklı ve Kandilli kayak merkezleri… Bunlarla birlikte teknik ve teknolojik donanımları üst düzeyde olan curling tesisi, buz hokey salonları, buz pateni salonu ve short track salonu gibi çok çeşitli kış sporları salonları ile hem özellikleri, hem de görselliğiyle dünyada sayılı olan atlama kuleleri de bulunmaktadır.

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

Kış sporları ve kış turizmi hareketleri bakımından Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Dağları, serbest kayak ve kış turizmi hareketleri yönünden uluslar arası bir istasyon özelliği taşımakta olup, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri durumundadır.
Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi, 2000 - 3176 metre rakım farkına sahiptir. Kayak merkezinde 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Bu pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla 3176 m yüksekliğindeki Ejder Tepesi’ne ulaşılmaktadır.
Alp disiplini ve snowboard için cazip pistlerin bulunduğu kayak merkezi; yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlamaktadır. Büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişi kayak yapabilmektedir. Olası çığ vakalarını önlemek amacıyla “Gaz-Ex” suni çığ düşürme sistemi kurulmuştur.
Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmaktadır. Özel ve kamuya ait tesislerde bulunan toplam yatak kapasitesi 2 bin 681’dir. Bununla birlikte şehir merkezinde de 3 ve 2 yıldızlı çok sayıda otel hizmet vermektedir. Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı ise yalnızca 4 kilometredir.

KONAKLI KAYAK MERKEZİ

Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum-Çat karayolu üzerinde ve şehir merkezine 22 km mesafede yer almaktadır. 460 hektarlık bir alan üzerinde 2200-3185 metre rakım farkında kurulan kayak merkezi, eğim oranlarının çeşitlilik göstermesi nedeniyle her düzeyde kayakçıya hizmet verebilmektedir. Potansiyel olarak 16 pisti bulunan Konaklı bölgesinde, 6 mekanik tesis bulunmakta olup, aynı anda 14 bin kayakçıya hizmet verilebilmektedir.
Kayak merkezinde sporcu ve ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kayak kiralama, satış, gişe hizmetleri, kafe, yemekhane, dinlenme ve servis üniteleri bulunmaktadır.

KANDİLLİ KAYAK MERKEZİ

160 hektar arazi üzerine kurulan kayak merkezindeki pistlerin rakımı 1.713 ile 1.767 metre arasında değişmektedir. Kandilli Kayak Merkezi, 12 ay süreyle çok amaçlı kullanıma açık bir bölgedir. Kandilli Kayaklı Koşu Spor Tesisi; 2,5 km, 3,75 km ve 5 km mavi ve kırmızı pist; iki (1,6 km ve 1,3 km) sprint pisti, kayaklı koşu stadyumu, yarışma sevk ve idare binası, her bir takım için kabinler, kayak test alanı, ısınma alanı, seyirci alanı, VIP çadırı ve diğer alanlara sahiptir. Sprint pisti; 1.297 metre uzunluğunda, 9- 12 metre genişliğinde, 22 m irtifa farkına sahiptir.
Kayak merkezi şehir merkezine 36 km uzaklıkta bulunmaktadır.

ATLAMA KULELERİ

125 metrelik uzunluğu ve hilal şeklindeki görüntüsü ile Erzurum’un sembol tesislerinden biridir. Tesis içerisinde, iki atlama kulesi ve iki atlama rampası; üç adet antrenman rampaları bulunmaktadır. Deniz seviyesine göre, kulelerdeki en yüksek atlama tepesi 1995 metre, en alçak atlama tesisi ise 1902 metre yüksekliktedir.

CURLING ARENA

5 curling yarışma alanına ve 1000 kişilik oturma kapasitesine sahip olan tesis, yılın tamamında kullanıma açık olup, özellikle genç kuşakların kış sporları alanında yetişmeleri aktif olarak kullanılmaktadır. Tesiste hakem, jüri, başhakem, teknik delege için birer oda, sporcular için 4 salon bulunmaktadır.

BUZ HOKEY SALONLARI

Erkekler ve kadınlar için yapılan iki adet salon bulunmaktadır. Erkekler Buz Hokeyi Salonu 3000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Pisti, 60 metre x 30 metre ölçülerindedir. Kadınlar Buz Hokeyi Salonu ise 500 kişilik oturma kapasitesinde olup, 60 metre x 30 metre ölçülerinde piste sahiptir.

BUZ PATENİ SALONU

Gerek halka açık olarak, gerekse çok çeşitli müsabakalara ev sahipliği yapan salon, 2000 seyirci kapasitelidir. Salonda soyunma odaları, dinlenme odaları, medikal oda, doping kontrol odası ve görevli, jüri ve teknik panel odaları bulunmaktadır.

SHORT TRACK SALONU

Salon, 500 seyirci kapasitesine sahip olup 30 metre x 60 metre ölçülerindedir. Pist soyunma odaları, dinlenme odaları, medikal oda, doping kontrol odası ve görevli, jüri ve teknik panel odaları bulunmaktadır.

DOĞA SPORLARI

Coğrafyasının yüzde 64’ünü dağların oluşturduğu Erzurum, 3000 metreyi aşan yükseltileri, vadileri, nehirleri, gölleri, jeolojik oluşumları, sarp kayalıkları, sıradağları ve yaylalarıyla çok sayıda doğa sporu için elverişli şartlara sahiptir. Erzurum, doğa yürüyüşü, dağcılık, dağ bisikleti, jeep safari, rafting, kano, olta balıkçılığı, avcılık ve yamaç paraşütü gibi birçok aktivite için eşsiz bir potansiyele sahiptir. Bölge, ilginç peyzaj formları ile de doğa sporcularına bir görsel şölen sunmaktadır.

EKO - AGRO ve AKTİF TURİZM

Erzurum, doğaya dayalı turizm konusunda keşfedilmemiş bir cennet köşesidir. Derin vadileri, zengin kuş ve kelebek türleri, boz ayıdan vaşağa yaban hayatı, endemik türler içeren rengârenk florası, birbiri ardına sıralanmış dağları, buzul gölleri, peri bacaları, coşkun nehirleri ve şelaleleri ile görsel bir şölenin şehridir Erzurum.

TERMAL VE SAĞLIK TURİZMİ

Termal turizm tesisleri ile Erzurum, Türkiye’nin en önemli kaplıca alanlarından biridir. Pasinler, Ilıca ve Köprüköy’de bulunan kaplıcalar, pek çok hastalık için şifa kaynağıdır. Kaplıca suları debi, sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından oldukça üstün özellikler taşımaktadır. Bu kaplıcalar, daha çok mide, böbrek, sindirim sistemi ve romatizmalı rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
Erzurum kent merkezi ve ilçelerinde 170’in üzerinde termal turizme olanak sağlayacak kaynak tespit edilmiştir. Pasinler ve Aziziye’de termal otel ve kaplıca, Köprüköy’de çamur havuzları, Akdağ, Arzuti, Meman (Tekman), Hamzan (Tekman), Çimenözü (Çat) ve Hızırilyas’ta (Horasan) ilkel tesisler bulunmaktadır.